Business Center K1. Nowe życie kultowego wieżowca KBO

Historia Business Center K1 Rybnik

Dziś mało kto pamięta, że nowoczesny wieżowiec Business Center K1 został zbudowany na fundamentach i szkielecie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Rybnika czasów PRL.

W latach 70-tych XX wieku Rybnik wyrósł na centrum i najważniejsze miasto Rybnickiego Okręgu Węglowego. Jedną z ikonicznych budowli Rybnika tamtego okresu był biurowiec Kombinatu Budownictwa Ogólnego ROW. Budynek powstał na miejscu dawnego targowiska. Znajdował się na jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych miasta: pomiędzy budynkiem komendy policji a dworcem PKS-u, nieopodal urzędu skarbowego i szkoły muzycznej. Obiekt wyróżniała wysoka, 10-piętrowa konstrukcja i bordowe płyty elewacyjne.

Wspomnienia z wieżowcem KBO mają tysiące rybniczan. A to dlatego, że najpierw swoją siedzibę w biurowcu miało państwowe przedsiębiorstwo KBO ROW. Później, gdy firma zaczęła podupadać, swoje miejsce biurowcu KBO znalazło wiele innych, mniejszych przedsiębiorstw.

Mijały lata, budynek wymagał gruntownego remontu. W XXI wieku obiekt został wystawiony na sprzedaż. Przez kilka lat nie było chętnych. W końcu, w 2013 roku na kupno nieruchomości zdecydował się Andrzej Kłosok – przedsiębiorca z regionu, właściciel kilku spółek zajmujących się transportem publicznym.

– Chciałem zdywersyfikować zakres działalności gospodarczej. Natknąłem się na ogłoszenie sprzedaży budynku KBO. Po krótkim namyśle zdecydowałem się na tę inwestycję – wspominał w  wywiadzie dla portalu Rybnik.com.pl Andrzej Kłosok.

Nowy właściciel KBO misję wykonania projektu technicznego modernizacji budynku powierzył rybnickiemu architektowi – Markowi Wawrzyniakowi. Inwestor wraz z projektantem podjęli decyzję o pozostawieniu fundamentów i żelbetowego szkieletu budynku. – Biurowiec stoi na specyficznym pływającym fundamencie skrzyniowym. Było to bardzo nowatorskie rozwiązanie jak na czasy, w których obiekt był budowany – opowiadał w programie „Dziękuję, nie słodzę” Marek Wawrzyniak.

Prace remontowe zaczęły się w lutym 2014 roku. W ramach modernizacji nowy właściciel całkowicie zmodernizował wnętrze budynku, m.in. wymienione zostały wszystkie instalacje i zamontowane zostały nowe windy. Obiekt zyskał nowoczesną, szklaną, minimalistyczną elewację. Od strony zachodniej dobudowany został  budynek o powierzchni 3 tys. m kw.  W sumie powierzchnia zmodernizowanego zwiększyła się do 8 tys. m kw., 10 nadziemnych i 2 podziemnych kondygnacji.

Inwestor ogłosił konkurs na nową nazwę budynku KBO. Ostatecznie kultowy rybnicki wieżowiec otrzymał nazwę Business Center K1.

 

Zdjęcia ze zbiorów Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, foto. Z. Keller